Sten Lundström (V)

Sten Lundström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun
Titel förskollärare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-12-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2005/06:KU21 1 juni 2006 Riksdagen i en ny tid
Debatt om förslag 2004/05:BOU4 19 januari 2005 Naturresursfrågor och vattenrätt
Debatt om förslag 2004/05:BOU2 19 januari 2005 Hyresrätt och bostadsrätt, m.m.
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare

Dokument:

med anledning av prop. 2001/02:7 Regional samverkan och statlig länsförvaltning

Motion 2001/02:K18 av Owe Hellberg m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:K18 av Owe Hellberg m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:7 Regional samverkan och statlig länsförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att förlänga giltighetstiden för lagen 1996:1414 om försöksverksamhet med ändrad regional ansvarsfördelning


Utskottsberedning: 2001/02:KU7
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): , ,

Sanktionerna mot Irak och det kurdiska folkets säkerhet

Motion 2001/02:U282 av Murad Artin m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:U282 av Murad Artin m.fl. v Sanktionerna mot Irak och det kurdiska folkets säkerhet 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att Sverige i FN måste verka för att USA:s och Storbritanniens bombningar av Irak upphör. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2001/02:UU8
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): , ,

Sanktionerna mot Irak

Motion 2001/02:U260 av Murad Artin m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:U260 av Murad Artin m.fl. v Sanktionerna mot Irak 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att Sverige i FN måste verka för att USA:s och Storbritanniens bombningar av Irak upphör. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att Sverige


Utskottsberedning: 2001/02:UU8
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se