Sten Lundström (V)

Sten Lundström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun
Titel förskollärare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-12-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2005/06:KU21 1 juni 2006 Riksdagen i en ny tid
Debatt om förslag 2004/05:BOU4 19 januari 2005 Naturresursfrågor och vattenrätt
Debatt om förslag 2004/05:BOU2 19 januari 2005 Hyresrätt och bostadsrätt, m.m.
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare

Dokument:

den nya MR-lagstiftningen i Turkiet

Interpellation 2004/05:579 av Lundström, Sten (v)

den 11 maj Interpellation 2004/05:579 av Sten Lundström v till utrikesminister Laila Freivalds om den nya MR-lagstiftningen i Turkiet Ordföranden för det kurdiska partiet Dehaps kommitté för rättvisa och mänskliga rättigheter, Orphan Mirogolu, meddelar i en rapport att fem människor i Sirnak dött till följd av tortyr

Inlämnad: 2005-05-11 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Turkiets medlemskap i EU och Cypernfrågan

Interpellation 1999/2000:117 av Lundström, Sten (v)

den 26 november Interpellation 1999/2000:117 av Sten Lundström v till utrikesminister Anna Lindh om Turkiets medlemskap i EU och Cypernfrågan Utrikesministern har nyligen deklarerat att Sverige är motståndare till ett turkiskt medlemskap i EU. Detta med hänvisning till de omfattande och grova brotten mot mänskliga

Inlämnad: 1999-11-26 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se