Sten Lundström (V)

Sten Lundström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun
Titel förskollärare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-12-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2005/06:KU21 1 juni 2006 Riksdagen i en ny tid
Debatt om förslag 2004/05:BOU4 19 januari 2005 Naturresursfrågor och vattenrätt
Debatt om förslag 2004/05:BOU2 19 januari 2005 Hyresrätt och bostadsrätt, m.m.
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare

Dokument:

Statlig mark för byggande av hyresrätter

Skriftlig fråga 2005/06:1658 av Lundström, Sten (v)

den 19 maj Fråga 2005/06:1658 av Sten Lundström v till finansminister Pär Nuder s Statlig mark för byggande av hyresrätter I Sundbybergs kommun planerar man just nu för att bygga upp ett helt nytt bostadsområde, Ursvik, med sammantaget ca 4 500 bostäder med plats för 10 000 boende och över 4 000 arbetsplatser.

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Pär Nuder (S)

§ 301 i den turkiska strafflagen och demokratin

Skriftlig fråga 2005/06:947 av Lundström, Sten (v)

den 6 februari Fråga 2005/06:947 av Sten Lundström v till utrikesminister Laila Freivalds s 301 i den turkiska strafflagen och demokratin För en tid sedan lades åtalet mot författaren Orhan Pamuk för hans bok om det armeniska folkmordet ned av en turkisk domstol. Nu har publicisten och förläggaren Ragip Zarakolu

Inlämnad: 2006-02-06 Besvarare: Laila Freivalds (S)

illegal vistelse

Skriftlig fråga 2004/05:375 av Lundström, Sten (v)

den 18 november Fråga 2004/05:375 av Sten Lundström v till statsrådet Barbro Holmberg om illegal vistelse I 8 kap. 12 andra stycket utlänningslagen anges att en utlänning som avvisats ska lämna landet inom två veckor. Tvåveckorsfristen börjar löpa samma dag som Utlänningsnämnden fattar sitt beslut. Många gånger kan

Inlämnad: 2004-11-18 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se