Sten Bergheden (M)

Sten Bergheden (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 268
Titel Lantbrukare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864608
E-post sten.bergheden[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-11-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-05-15 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-12-01 – 2008-05-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-12-01 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-12-10 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 08-. Suppleant utbildningsutskottet 06-10, trafikutskottet 06-08, näringsutskottet 10- och miljö- och jordbruksutskottet 15- .
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Magnus Bergheden och förskolläraren Lilian Bergheden, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 3-årig ekonomisk linje, Mariestad, slutår 84. Grundutbildning lantbruk, Töreboda, slutår 86. Driftledarutbildning lantbruk, Skara, slutår 88.
  • Anställningar

    Eget lantbruk 88-. Verkstadsarbetare, Novo Clima Götene 97-02. Oppositionsråd, Mariestad 00-02. Kommunalråd, Mariestad 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare/ledamot, miljönämnden 91-98. Ledamot, byggnadsnämnden 98-02. Regionfullmäktig 02-. Ersättare, regionutvecklingsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Mariestad. 1:e vice ordförande, länsförbundsstyrelsen, Moderaterna i Skaraborg. Ordförande, LRF Lugnåsorten 97-07. Ordförande, LRF kommungrupp Mariestad 00-02. Ersättare, kyrkofullmäktige 98-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbudet mot signalkräftor

Skriftlig fråga 2015/16:1489 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2015/16:1489 Förbudet mot signalkräftor av Sten Bergheden M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Den 3 augusti 2016 infördes ett nytt EU-direktiv för att stoppa vissa invasiva arter som man skriver kan hota biologisk mångfald. Direktivet innebär bland annat att det blir förbjudet att odla, byta, föda upp, transportera,

Inlämnad: 2016-08-05 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1489 av Sten Bergheden (M) (pdf, 81 kB)

Skärpta licensregler för enhandsvapen

Skriftlig fråga 2015/16:1467 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2015/16:1467 Skärpta licensregler för enhandsvapen av Sten Bergheden M till Statsrådet Anders Ygeman S På polisens hemsida kan man läsa att polismyndigheten skärpt reglerna för att inneha och använda enhandsvapen vid skytte. Så här står det angivet på hemsidan: Nya regler för enhandsvapen Med start den 15 juli

Inlämnad: 2016-07-18 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1467 av Sten Bergheden (M) (pdf, 99 kB)

Tillståndsgivning för småskalig vattenkraft

Interpellation 2015/16:720 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2015/16:720 Tillståndsgivning för småskalig vattenkraft av Sten Bergheden M till Miljöminister Karolina Skog MP EU-domstolen tolkar EU:s lagstiftning och ser till att den tillämpas på samma sätt i alla EU-länder. Nyligen gav domstolen utslag i frågan om tillståndsgivningen för ett småskaligt vattenkraftverk

Inlämnad: 2016-06-08 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2015/16:720 av Sten Bergheden (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tillståndsgivning för småskalig vattenkraft

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se