Sten Bergheden (M)

Sten Bergheden (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 268
Titel Lantbrukare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864608
E-post sten.bergheden[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-11-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-05-15 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-12-01 – 2008-05-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-12-01 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-12-10 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 08-. Suppleant utbildningsutskottet 06-10, trafikutskottet 06-08, näringsutskottet 10- och miljö- och jordbruksutskottet 15- .
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Magnus Bergheden och förskolläraren Lilian Bergheden, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 3-årig ekonomisk linje, Mariestad, slutår 84. Grundutbildning lantbruk, Töreboda, slutår 86. Driftledarutbildning lantbruk, Skara, slutår 88.
  • Anställningar

    Eget lantbruk 88-. Verkstadsarbetare, Novo Clima Götene 97-02. Oppositionsråd, Mariestad 00-02. Kommunalråd, Mariestad 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare/ledamot, miljönämnden 91-98. Ledamot, byggnadsnämnden 98-02. Regionfullmäktig 02-. Ersättare, regionutvecklingsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Mariestad. 1:e vice ordförande, länsförbundsstyrelsen, Moderaterna i Skaraborg. Ordförande, LRF Lugnåsorten 97-07. Ordförande, LRF kommungrupp Mariestad 00-02. Ersättare, kyrkofullmäktige 98-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Införandet av skärpta gränskontroller

Skriftlig fråga 2014/15:789 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2014/15:789 Införandet av skärpta gränskontroller av Sten Bergheden M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S På söndagen den 13 september 2015 bestämde sig Tyskland för att skärpa sina gränskontroller. Det är något vi kan behöva göra även här i Sverige. Detta skulle underlätta och göra att man

Inlämnad: 2015-09-14 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2014/15:789 av Sten Bergheden (M) (pdf, 67 kB)

Samma trafikregler för alla

Skriftlig fråga 2014/15:787 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2014/15:787 Samma trafikregler för alla av Sten Bergheden M till Statsrådet Anna Johansson S Trafikverket har enligt medieuppgifter tagit fram en lista på hur man ska särbehandla mc-åkare i trafiken. Det som bland annat nämns är hastighetsregulator för att spärra maxhastigheten till 130 kilometer i timmen, kraftig

Inlämnad: 2015-09-14 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:787 av Sten Bergheden (M) (pdf, 66 kB)

Bensinskatten

Interpellation 2014/15:764 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2014/15:764 Bensinskatten av Maria Malmer Stenergard M till Finansminister Magdalena Andersson S Före valet 2014 konstaterade finansministern, då Socialdemokraternas ekonomisk-politiska talesperson, att det är dyrt att köra bil i Sverige. Ett citat av Magdalena Andersson i DN från den 3 oktober 2013 lyder:

Inlämnad: 2015-09-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:764 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bensinskatten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se