Sten Bergheden (M)

Sten Bergheden (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 268
Titel Lantbrukare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864608
E-post sten.bergheden[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-11-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-05-15 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-12-01 – 2008-05-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-12-01 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-12-10 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2021-02-22 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 08-. Suppleant utbildningsutskottet 06-10, trafikutskottet 06-08, näringsutskottet 10-18, miljö- och jordbruksutskottet 15-18, finansutskottet 18- och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Magnus Bergheden och förskolläraren Lilian Bergheden, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 3-årig ekonomisk linje, Mariestad, slutår 84. Grundutbildning lantbruk, Töreboda, slutår 86. Driftledarutbildning lantbruk, Skara, slutår 88.
  • Anställningar

    Eget lantbruk 88-. Verkstadsarbetare, Novo Clima Götene 97-02. Oppositionsråd, Mariestad 00-02. Kommunalråd, Mariestad 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare/ledamot, miljönämnden 91-98. Ledamot, byggnadsnämnden 98-02. Regionfullmäktig 02-. Ersättare, regionutvecklingsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Mariestad. 1:e vice ordförande, länsförbundsstyrelsen, Moderaterna i Skaraborg. Ordförande, LRF Lugnåsorten 97-07. Ordförande, LRF kommungrupp Mariestad 00-02. Ersättare, kyrkofullmäktige 98-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:276 av Sten Bergheden (M) 18 februari 2022 Tillkännagivanden för att underlätta för jägare och sportskyttar
Interpellationsdebatt 2021/22:65 av Sten Bergheden (M) 9 november 2021 Nedgrävning av elledningar
Interpellationsdebatt 2021/22:25 av Sten Bergheden (M) 12 oktober 2021 Bränsleförsörjning till det rullande kulturarvet
Interpellationsdebatt 2020/21:901 av Sten Bergheden (M) 21 september 2021 Vargens hot mot djurproduktionen och den biologiska mångfalden

Dokument:

Femårslicenserna

Interpellation 2021/22:493 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2021/22:493 Femårslicenserna av Sten Bergheden M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Riksdagens justitieutskott har tagit beslut om att ta bort femårslicenserna. Riksdagen har tagit beslut om att ge regeringen ett tillkännagivande om att ta bort de femåriga licenserna. Dessa tillkännagivanden har

Inlämnad: 2022-05-12 Svarsdatum: 2022-06-29 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:493 av Sten Bergheden (M) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2021/22:234 Fordon ska kunna klampas i fler fall

Motion 2021/22:4735 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4735 av Maria Stockhaus m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:234 Fordon ska kunna klampas i fler fall Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge ökade befogenheter att klampa fordon tills böterna är betalade eller felet på fordonet åtgärdats


Utskottsberedning: 2021/22:TU20

Motion 2021/22:4735 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 90 kB) Motion 2021/22:4735 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2021/22:233 Nya uppgifter om den tilltalades ålder i straffprocessen

Motion 2021/22:4726 av Johan Forssell m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4726 av Johan Forssell m.fl. M, KD med anledning av prop. 2021/22:233 Nya uppgifter om den tilltalades ålder i straffprocessen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det inte ska uppställas något väsentlighetskrav vid resning till tilltalads


Utskottsberedning: 2021/22:JuU33

Motion 2021/22:4726 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (docx, 85 kB) Motion 2021/22:4726 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.