Stefan Hagfeldt (M)

Stefan Hagfeldt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel byggnadsingenjör
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-02-06 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

3:12-reglerna

Interpellation 2001/02:457 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 26 april Interpellation 2001/02:457 av Stefan Hagfeldt m till näringsminister Björn Rosengren om 3:12-reglerna De krångliga s.k. 3:12-reglerna tvingar företagare att ta ut en del av sin vinst som högbeskattad arbetsinkomst. Reglerna missgynnar därmed aktivt ägande i småföretag till fördel för passivt kapitalägande

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Småföretagsdelegationens förslag till förenklingsregler

Interpellation 2001/02:221 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 31 januari Interpellation 2001/02:221 av Stefan Hagfeldt m till näringsminister Björn Rosengren om Småföretagsdelegationens förslag till förenklingsregler Efter valet 1998 gick näringsministrarna ut i braskande rubriker och lovade att man skulle göra det enklare för småföretagarna vad det gäller regler och onödig

Inlämnad: 2002-01-31 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Småföretagsdelegationens förslag till förenklingsregler

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se