Stefan Hagfeldt (M)

Stefan Hagfeldt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel byggnadsingenjör
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-02-06 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

public service-företagens oberoende

Interpellation 2000/01:272 av Karlsson, Ola (m)

den 20 februari Interpellation 2000/01:272 av Ola Karlsson m till kulturminister Marita Ulvskog om public service företagens oberoende Vadå rättigheterAlla möjliga jobbEfter plugget och Storforum är några TV-program svensk public service givit oss den senaste tiden. De har något mer gemensamt, de är nämligen delvis

Inlämnad: 2001-02-20 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: public service-företagens oberoende

utvärdering av Östersjömiljarden

Interpellation 2000/01:177 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 7 december Interpellation 2000/01:177 av Stefan Hagfeldt m till statsrådet Leif Pagrotsky om utvärdering av Östersjömiljarden Det har kommit till min kännedom att det finns mycket kritiska synpunkter på om pengarna i Östersjömiljarden 1 har använts på ett effektivt sätt. I departementets interna PM med rubriken

Inlämnad: 2000-12-08 Besvarare: statsrådet Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se