Stefan Hagfeldt (M)

Stefan Hagfeldt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel byggnadsingenjör
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-02-06 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

deponiskatten på vatten

Interpellation 1999/2000:137 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 8 december Interpellation 1999/2000:137 av Stefan Hagfeldt m till näringsminister Björn Rosengren om deponiskatten på vatten Den nya deponiskatten visar sig redan innan den trätt i kraft få helt oacceptabla följder vad det gäller flytande och slamformiga avfall. Renhållningsbranschen med RVF Svenska Renhållningsverksföreningen

Inlämnad: 1999-12-08 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

energibeskattningen

Interpellation 1999/2000:120 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 26 november Interpellation 1999/2000:120 av Stefan Hagfeldt m till näringsminister Björn Rosengren om energibeskattningen I vårbudgeten i fjol aviserade regeringen att elproduktionsskatten skulle tas bort. Regeringen skrev då bl.a. följande: En säker tillgång på el till ett rimligt pris är en viktig förutsättning

Inlämnad: 1999-11-26 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

tillsyn över nätbolagens prissättning

Interpellation 1999/2000:67 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 5 november Interpellation 1999/2000:67 av Stefan Hagfeldt m till näringsminister Björn Rosengren om tillsyn över nätbolagens prissättning Den 1 november släpptes elpriserna fria även för hushållen genom att timmätarkravet slopades. Hushållskunderna kan nu snabbt byta elleverantör och erhålla mycket konkurrenskraftiga

Inlämnad: 1999-11-05 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se