Stefan Hagfeldt (M)

Stefan Hagfeldt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel byggnadsingenjör
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-02-06 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

fastighetsskatten

Interpellation 2002/03:351 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 9 maj Interpellation 2002/03:351 av Stefan Hagfeldt m till finansminister Bosse Ringholm om fastighetsskatten För några dagar sedan lämnade svenska folket in sina självdeklarationer. Med egna ögon kunde de som bor i småhus konstatera att fastighetsskatten i många fall ökat dramatiskt på grund av höjda taxeringsvärden.

Inlämnad: 2003-05-09 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

fastighetsskatten

Interpellation 2002/03:349 av Tysklind, Lars (fp)

den 9 maj Interpellation 2002/03:349 av Lars Tysklind fp till finansminister Bosse Ringholm om fastighetsskatten Förslagen till nya taxeringsvärden på fastigheter har nu skickats ut. På många platser, bland annat i Bohusläns kustsamhällen, har dessa skapat stor oro på grund av den osäkerhet man känner inför framtiden

Inlämnad: 2003-05-09 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: fastighetsskatten

E 22:an förbifart Söderköping

Skriftlig fråga 2002/03:786 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 10 april Fråga 2002/03:786 av Stefan Hagfeldt m till statsrådet Ulrica Messing om E 22:an förbifart Söderköping Det är med glädje jag konstaterar att E 22:an mellan Norrköping och Söderköping ska byggas ut till fyrfilig väg. Detta löser emellertid inte de akuta problemen. Den stora flaskhalsen är bristen på förbifart

Inlämnad: 2003-04-10 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se