Stefan Hagfeldt (M)

Stefan Hagfeldt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel byggnadsingenjör
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-02-06 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:349 av Tysklind, Lars (fp) 26 maj 2003 fastighetsskatten

med anledning av prop. 2003/04:148 Stamcellsforskning

Motion 2003/04:So37 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:So37 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:148 Stamcellsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om finansiering av stamcellsforskning. Inledning Regeringen föreslår i proposition 2003/04:148


Utskottsberedning: 2004/05:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor

Motion 2003/04:So33 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:So33 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i alkohollagen 1994:1738 i enlighet med vad som anförs i motionen. Bakgrund Regeringen föreslår i sin


Utskottsberedning: 2004/05:SoU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2003/04:169 Kommunal medverkan vid statlig trängselskatt

Motion 2003/04:Sk47 av Lennart Hedquist m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:Sk47 av Lennart Hedquist m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:169 Kommunal medverkan vid statlig trängselskatt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar avslå proposition 2003/04:169. Bakgrund Moderaterna har i en tidigare motion föreslagit att riksdagen avslår regeringens förslag


Utskottsberedning: 2004/05:SkU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se