Stefan Hagfeldt (M)

Stefan Hagfeldt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel byggnadsingenjör
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-02-06 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:349 av Tysklind, Lars (fp) 26 maj 2003 fastighetsskatten

med anledning av skr. 2001/02:120 2002 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2001/02:N66 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:N66 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:120 2002 års redogörelse för företag med statligt ägande 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om konkurrensutsättning och försäljning av offentligt ägda företag


Utskottsberedning: 2002/03:NU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

med anledning av prop. 2001/02:140 Begränsning av rätten till avdrag för kapitalförluster i inkomstslaget näringsverksamhet på delägarrätter och på andelar i svenska och utländska handelsbolag m.m.

Motion 2001/02:Sk41 av Carl Fredrik Graf m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Sk41 av Carl Fredrik Graf m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:140 Begränsning av rätten till avdrag för kapitalförluster i inkomstslaget näringsverksamhet på delägarrätter och på andelar i svenska och utländska handelsbolag m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition


Utskottsberedning: 2001/02:SkU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:177 Sänkt skatt på alkylatbensin

Motion 2001/02:Sk40 av Carl Fredrik Graf m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Sk40 av Carl Fredrik Graf m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:177 Sänkt skatt på alkylatbensin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering I propositionen föreslås att energiskatten på alkylatbensin sänks med


Utskottsberedning: 2001/02:SkU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se