Stefan Hagfeldt (M)

Stefan Hagfeldt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel byggnadsingenjör
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-02-06 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:349 av Tysklind, Lars (fp) 26 maj 2003 fastighetsskatten

nationaldag som helgdag

Skriftlig fråga 2003/04:405 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 5 december Fråga 2003/04:405 av Stefan Hagfeldt m till statsrådet Pär Nuder om nationaldag som helgdag Riksdagen debatterade och beslutade den 17 januari 2002 att ge regeringen till känna att nationaldagen den 6 juni bör bli allmän helgdag och att det skulle ankomma på regeringen att utarbeta ett förslag om detta.

Inlämnad: 2003-12-04 Besvarare: Pär Nuder (S)

ansvaret för Östersjömiljarderna

Skriftlig fråga 2000/01:774 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 22 februari Fråga 2000/01:774 av Stefan Hagfeldt m till statsminister Göran Persson om ansvaret för Östersjömiljarderna Vid en interpellationsdebatt som undertecknad hade den 16 februari med statsrådet Leif Pagrotsky framgick det av svaret att det var statsministern som hade tagit initiativet att lägga Östersjömiljarden

Inlämnad: 2001-02-22 Besvarare: statsrådet Leif Pagrotsky (S)

anslaget till polisväsendet

Skriftlig fråga 2000/01:277 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 22 november Fråga 2000/01:277 av Stefan Hagfeldt m till justitieminister Thomas Bodström om anslaget till polisväsendet Rikspolisstyrelsen RPS har regeringens uppdrag att fördela polisanslaget till bl.a. polismyndigheterna i länen. För åren 2002 och 2003 tillförs nya och ökade resurser även om de inte är tillräckliga.

Inlämnad: 2000-11-23 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se