Stefan Hagfeldt (M)

Stefan Hagfeldt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel byggnadsingenjör
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-02-06 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2001/02:221 av Hagfeldt, Stefan (m) 12 februari 2002 Småföretagsdelegationens förslag till förenklingsregler

avdrag för sponsring

Skriftlig fråga 2004/05:1776 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 2 juni Fråga 2004/05:1776 av Stefan Hagfeldt m till finansminister Pär Nuder om avdrag för sponsring Undertecknad debatterade själv i kammaren den 27 oktober 2004 skatteutskottets betänkande SkU6 Avdrag för s.k. sponsring Redan våren 2002 föreslog skatteutskottet enhälligt att riksdagen skulle tillkännage för

Inlämnad: 2005-06-02 Besvarare: Pär Nuder (S)

ombyggnad väg 51, förbifart Svärtinge

Skriftlig fråga 2004/05:322 av Hagfeldt, Stefan (m)

den 11 november Fråga 2004/05:322 av Stefan Hagfeldt m till statsrådet Ulrica Messing om ombyggnad väg 51, förbifart Svärtinge För cirka en månad sedan var statsrådet Ulrica Messing nere i Östergötland och informerade sig om angelägna östgötska vägprojekt. Enligt tidningsuppgifter lovade då Ulrica Messing att den nya

Inlämnad: 2004-11-11 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se