Stefan Hagfeldt (M)

Stefan Hagfeldt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel byggnadsingenjör
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-02-06 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald

Motion 1999/2000:N47 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:N47 av Westerberg, Per m med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald 1 Sammanfattning Den rådande konkurrenslagstiftningen har i vissa avseenden skapat goda förutsättningar för ett bättre näringsklimat i Sverige. Det återstår dock mycket att uträtta


Utskottsberedning: -----------2000/01:NU4
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:134 Ekonomiska förutsättningar för elproduktion från förnybara energikällor

Motion 1999/2000:N42 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:N42 av Westerberg, Per m med anledning av prop. 1999/2000:134 Ekonomiska förutsättningar för elproduktion från förnybara energikällor Inledning I proposition 1999/2000:134 föreslås att det nuvarande tillfälliga stödet till småskalig elproduktion förlängs till utgången av år 2002 för


Utskottsberedning: --2000/01:NU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:126 En ny tullag

Motion 1999/2000:Sk31 av Carl Fredrik Graf m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Sk31 av Graf, Carl Fredrik m med anledning av prop. 1999/2000:126 En ny tullag I propositionen föreslås en revision av nuvarande tullag vilken antogs i samband med medlemskapet i EU. Det finns flera anledningar. En är att tydliggöra kopplingen till de EG-rättsliga reglerna, en annan


Utskottsberedning: ----2000/01:SkU3
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se