Stefan Hagfeldt (M)

Stefan Hagfeldt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel byggnadsingenjör
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-02-06 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1998/99:113 Vissa justeringar i skattereglerna vid omstrukturering

Motion 1998/99:Sk35 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Sk35 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:113 Vissa justeringar i skattereglerna vid omstrukturering I propositionen föreslår regeringen förändringar i lagarna 1998:1602 om uppskov med beskattning av andelsöverlåtelser i koncerner KÖL1947:576 om statlig inkomstskatt SIL


Utskottsberedning: -1998/99:SkU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:99 Sammanslagning av Telia AB och Telenor AS

Motion 1998/99:N14 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:N14 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:99 Sammanslagning av Telia AB och Telenor AS Principiella utgångspunkter Svenska staten är den enskilt största ägaren av rent kommersiella varu- och tjänsteproducerande företag. Det sammanlagda marknadsvärdet av de statliga


Utskottsberedning: ----1998/99:NU14
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:86 Ändrade skatteregler med anledning av att taxfreeförsäljningen inom EU upphör

Motion 1998/99:Sk33 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Sk33 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:86 Ändrade skatteregler med anledning av att taxfreeförsäljningen inom EU upphör Regeringens förslag I propositionen föreslår regeringen bland annat ändringar i tobaksskattelagen, alkoholskattelagen och mervärdesskattelagen.


Utskottsberedning: ------1998/99:SkU21
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se