Stefan Caplan (M)

Stefan Caplan (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Gymnasielärare
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2010/11:FöU2 6 april 2011 Samhällets krisberedskap
Allmänpolitisk debatt 3 november 2010 Allmänpolitisk debatt

Dokument:

Nya vårdnadsregler

Motion 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. M Nya vårdnadsregler M1787 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att gemensam vårdnad automatiskt ska gälla efter det att ett faderskap har fastställts och att barn till ogifta föräldrar


Utskottsberedning: 2012/13:CU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (doc, 69 kB) Motion 2012/13:C351 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (pdf, 186 kB)

Krav vid upphandling enligt LOV inom kommunal äldreomsorg

Motion 2012/13:So294 av Stefan Caplan (M)

Motion till riksdagen 2012/13:So294 av Stefan Caplan M Krav vid upphandling enligt LOV inom kommunal äldreomsorg M1607 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av vilka krav en myndighet som upphandlar enligt LOV har rätt att ställa på


Utskottsberedning: 2012/13:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So294 av Stefan Caplan (M) (doc, 54 kB) Motion 2012/13:So294 av Stefan Caplan (M) (pdf, 125 kB)

Bensinstölder

Motion 2012/13:Ju255 av Stefan Caplan (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Ju255 av Stefan Caplan M Bensinstölder M1085 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av möjliga åtgärder för att komma till rätta med bensinstölder. Motivering Bensinkunder som smiter från att betala har


Utskottsberedning: 2012/13:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ju255 av Stefan Caplan (M) (doc, 55 kB) Motion 2012/13:Ju255 av Stefan Caplan (M) (pdf, 123 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.