Stefan Caplan (M)

Stefan Caplan (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Gymnasielärare
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2010/11:FöU2 6 april 2011 Samhällets krisberedskap
Allmänpolitisk debatt 3 november 2010 Allmänpolitisk debatt

Dokument:

Friare församlingstillhörighet

Motion 2010/11:K259 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:K259 av Hans Wallmark m.fl. M Friare församlingstillhörighet m1463 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om friare församlingstillhörighet inom Svenska kyrkan och därmed behovet av nödvändiga lagändringar, exempelvis


Utskottsberedning: 2011/12:KU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:K259 av Hans Wallmark m.fl. (M) (doc, 52 kB) Motion 2010/11:K259 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 146 kB)

Utbyggnad av Västra stambanan

Motion 2010/11:T307 av Henrik Ripa m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T307 av Henrik Ripa m.fl. M Utbyggnad av Västra stambanan m1354 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utbyggnad av Västra stambanan. Motivering I slutet av 1990-talet utarbetade Banverket en idéstudie över hur kapaciteten


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T307 av Henrik Ripa m.fl. (M) (doc, 50 kB) Motion 2010/11:T307 av Henrik Ripa m.fl. (M) (pdf, 145 kB)

Fribeloppet för studiemedel

Motion 2010/11:Ub326 av Stefan Caplan (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub326 av Stefan Caplan M Fribeloppet för studiemedel m1322 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa fribeloppet för studiemedel. Motivering Arbetslinjen är en framgångsfaktor för Sverige. Arbete och hårt


Utskottsberedning: 2010/11:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub326 av Stefan Caplan (M) (doc, 46 kB) Motion 2010/11:Ub326 av Stefan Caplan (M) (pdf, 115 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.