Stefan Caplan (M)

Stefan Caplan (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Gymnasielärare
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nya vårdnadsregler

Motion 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. M Nya vårdnadsregler M1770 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga en översyn av reglerna om vårdnad. Motivering Svenska vårdnadsregler innehåller en rad allvarliga strukturella


Utskottsberedning: 2013/14:CU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (doc, 67 kB) Motion 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (pdf, 163 kB)

Fri församlingstillhörighet i Svenska kyrkan

Motion 2013/14:K258 av Ann-Britt Åsebol och Stefan Caplan (M)

Motion till riksdagen 2013/14:K258 av Ann-Britt Åsebol och Stefan Caplan M Fri församlingstillhörighet i Svenska kyrkan M1862 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga fri församlingstillhörighet inom Svenska kyrkan och därmed behovet


Utskottsberedning: 2013/14:KU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:K258 av Ann-Britt Åsebol och Stefan Caplan (M) (doc, 62 kB) Motion 2013/14:K258 av Ann-Britt Åsebol och Stefan Caplan (M) (pdf, 163 kB)

Stöd till folkbildning i folkhögskolor för en bättre fungerande arbetsmarknad

Motion 2013/14:A375 av Finn Bengtsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:A375 av Finn Bengtsson m.fl. M Stöd till folkbildning i folkhögskolor för en bättre fungerande arbetsmarknad M1907 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om folkbildning i folkhögskolornas roll för en bättre fungerande


Utskottsberedning: 2013/14:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A375 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (doc, 58 kB) Motion 2013/14:A375 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (pdf, 144 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.