Mona Sahlin (S)

Mona Sahlin (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2011-03-31
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1996-01-01 – 1996-04-15
    • Ledig 1994-10-08 – 1995-12-31
    • Ordinarie 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ledig 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Ordinarie 1988-05-31 – 1991-09-30
    • Ledig 1988-02-01 – 1988-05-30
    • Ordinarie 1987-05-01 – 1988-01-31
    • Ledig 1986-10-07 – 1987-04-30
    • Ordinarie 1985-06-01 – 1986-10-06
    • Ledig 1985-04-22 – 1985-05-31
    • Ordinarie 1983-06-04 – 1985-04-21
    • Ledig 1983-04-06 – 1983-06-03
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1983-04-05
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2007-03-17 – 2011-03-25
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2007-01-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1990-01-18
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1984-10-02 – 1990-01-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2011-03-31
    • Ledamot 1990-05-31 – 1994-10-03
    • Talmanskonferensen

    • Ledamot 1991-10-10 – 1992-02-24
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2007-05-11 – 2011-03-31
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1985-09-30 – 1990-03-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-03-31
    • Suppleant 2007-05-11 – 2010-10-04
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 1994-10-07 – 1995-11-16
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Samhällsbyggnadsminister 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2004-10-31
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2002-10-21 – 2004-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

För hela Sverige

Motion 2010/11:Fi230 av Mona Sahlin m.fl. (S, MP, V)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi230 av Mona Sahlin m.fl. S, MP, V För hela Sverige S33000 1 Ansvar för hela Sverige Vi rödgröna partier har i en gemensam vårmotion och i en gemensam regeringsplattform presenterat vår politik för en ny färdriktning för Sverige. I valet fick vare sig alliansen eller vi rödgröna egen


Utskottsberedning: 2010/11:FiU1 2010/11:NU7 2010/11:SfU1
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 13 avslag, 1 bifall,

Motion 2010/11:Fi230 av Mona Sahlin m.fl. (S, MP, V) (doc, 647 kB) Motion 2010/11:Fi230 av Mona Sahlin m.fl. (S, MP, V) (pdf, 1001 kB)

med anledning av prop. 2008/09:201 Förstärkt integritetsskydd vid signalspaning

Motion 2008/09:Fö7 av Mona Sahlin m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2008/09:Fö7 av Mona Sahlin m.fl. s, mp, v med anledning av prop. 2008/09:201 Förstärkt integritetsskydd vid signalspaning s10102 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2008/09:201 Förstärkt integritetsskydd vid signalspaning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2009/10:FöU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2008/09:Fö7 av Mona Sahlin m.fl. (s, mp, v) (doc, 46 kB)

med anledning av prop. 2008/09:100 2009 års ekonomiska vårproposition

Motion 2008/09:Fi25 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi25 av Mona Sahlin m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:100 2009 års ekonomiska vårproposition s33300 1 Sammanfattning Vi socialdemokrater insåg tidigt det allvarliga ekonomiska läget. Redan i november 2008 lade vi förslag i riksdagen om ett stimulanspaket för att ta Sverige ur krisen.


Utskottsberedning: 2008/09:FiU20
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2008/09:Fi25 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 933 kB) Motion 2008/09:Fi25 av Mona Sahlin m.fl. (s) (pdf, 1401 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se