Mona Sahlin (S)

Mona Sahlin (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2011-03-31
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1996-01-01 – 1996-04-15
    • Ledig 1994-10-08 – 1995-12-31
    • Ordinarie 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ledig 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Ordinarie 1988-05-31 – 1991-09-30
    • Ledig 1988-02-01 – 1988-05-30
    • Ordinarie 1987-05-01 – 1988-01-31
    • Ledig 1986-10-07 – 1987-04-30
    • Ordinarie 1985-06-01 – 1986-10-06
    • Ledig 1985-04-22 – 1985-05-31
    • Ordinarie 1983-06-04 – 1985-04-21
    • Ledig 1983-04-06 – 1983-06-03
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1983-04-05
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2007-03-17 – 2011-03-25
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2007-01-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1990-01-18
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1984-10-02 – 1990-01-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2011-03-31
    • Ledamot 1990-05-31 – 1994-10-03
    • Talmanskonferensen

    • Ledamot 1991-10-10 – 1992-02-24
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2007-05-11 – 2011-03-31
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1985-09-30 – 1990-03-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-03-31
    • Suppleant 2007-05-11 – 2010-10-04
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 1994-10-07 – 1995-11-16
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Samhällsbyggnadsminister 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2004-10-31
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2002-10-21 – 2004-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Stimulanspaket mot jobbkrisen (väckt enligt 3 kap. 13 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2008/09:Fi7 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi7 av Mona Sahlin m.fl. s Stimulanspaket mot jobbkrisen väckt enligt 3 kap. 13 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt s33020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområden för 2008 enligt specifikation i tabell 1.2. Riksdagen anvisar


Utskottsberedning: 2008/09:FiU12
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2008/09:Fi7 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 107 kB)

Tilläggsbudget 2 till statsbudgeten för 2008

Motion 2008/09:Fi303 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi303 av Mona Sahlin m.fl. s Tilläggsbudget 2 till statsbudgeten för 2008 s33001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar följande ändringar i tabell A med anledning av regeringens förslag till förändringar på tilläggsbudget 2 för 2008: Tabell A. Förändringar mot bakgrund av regeringens


Utskottsberedning: 2008/09:FiU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Fi303 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 54 kB) Motion 2008/09:Fi303 av Mona Sahlin m.fl. (s) (pdf, 224 kB)

En ansvarsfull politik för jobb & välfärd

Motion 2008/09:Fi270 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi270 av Mona Sahlin m.fl. s En ansvarsfull politik för jobb välfärd s33000 Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 6 1 En ansvarsfull ekonomisk politik för jobb välfärd 11 1.1 Ett allvarsamt ekonomiskt läge 11 1.1.1 Stark konjunktur gav fler jobb 11


Utskottsberedning: 2008/09:AU1 2008/09:AU2 2008/09:CU1 2008/09:FiU1 2008/09:FiU3 2008/09:FiU33 2008/09:FöU1 2008/09:FöU10 2008/09:JuU1 2008/09:KrU1 2008/09:KU1 2008/09:MJU1 2008/09:MJU2 2008/09:NU1 2008/09:NU3 2008/09:SfU1 2008/09:SfU2 2008/09:SkU1 2008/09:SoU1 2008/09:TU1 2008/09:UbU1 2008/09:UbU15 2008/09:UbU17 2008/09:UbU2 2008/09:UbU4 2008/09:UU1 2008/09:UU2
Riksdagsbeslut (95 yrkanden): 95 avslag

Motion 2008/09:Fi270 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 1597 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se