Mona Sahlin (S)

Mona Sahlin (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2011-03-31
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1996-01-01 – 1996-04-15
    • Ledig 1994-10-08 – 1995-12-31
    • Ordinarie 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ledig 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Ordinarie 1988-05-31 – 1991-09-30
    • Ledig 1988-02-01 – 1988-05-30
    • Ordinarie 1987-05-01 – 1988-01-31
    • Ledig 1986-10-07 – 1987-04-30
    • Ordinarie 1985-06-01 – 1986-10-06
    • Ledig 1985-04-22 – 1985-05-31
    • Ordinarie 1983-06-04 – 1985-04-21
    • Ledig 1983-04-06 – 1983-06-03
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1983-04-05
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2007-03-17 – 2011-03-25
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2007-01-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1990-01-18
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1984-10-02 – 1990-01-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2011-03-31
    • Ledamot 1990-05-31 – 1994-10-03
    • Talmanskonferensen

    • Ledamot 1991-10-10 – 1992-02-24
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2007-05-11 – 2011-03-31
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1985-09-30 – 1990-03-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-03-31
    • Suppleant 2007-05-11 – 2010-10-04
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 1994-10-07 – 1995-11-16
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Samhällsbyggnadsminister 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2004-10-31
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2002-10-21 – 2004-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Socialdemokratisk politik för konkurrenskraftiga regioner i en globaliserad ekonomi

Motion 2009/10:N475 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:N475 av Mona Sahlin m.fl. s Socialdemokratisk politik för konkurrenskraftiga regioner i en globaliserad ekonomi s81019 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Inledning och sammanfattning 4 Regionalpolitikens nya spelplan 6 Den ekonomiska tillväxtens geografi 6 Globalisering


Utskottsberedning: 2009/10:AU2 2009/10:CU1 2009/10:FiU17 2009/10:NU1 2009/10:NU2 2009/10:SoU1 2009/10:TU18 2009/10:TU24 2009/10:UbU13
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): 15 avslag

Motion 2009/10:N475 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 246 kB) Motion 2009/10:N475 av Mona Sahlin m.fl. (s) (pdf, 621 kB)

Jobben först

Motion 2009/10:Fi260 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi260 av Mona Sahlin m.fl. s Jobben först s43001 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 4 3 Jobben först 6 3.1 Sverige halkar efter 6 3.2 och samhället glider isär 7 3.3 och regeringen fortsätter med skattesänkningar på lånade pengar 7 3.4 Det


Utskottsberedning: 2009/10:FiU1
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): 34 avslag

Motion 2009/10:Fi260 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 1550 kB) Motion 2009/10:Fi260 av Mona Sahlin m.fl. (s) (pdf, 1896 kB)

med anledning av prop. 2009/10:2 Hösttilläggsbudget för 2009

Motion 2009/10:Fi1 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi1 av Mona Sahlin m.fl. s med anledning av prop. 2009/10:2 Hösttilläggsbudget för 2009 s43002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar med följande ändringar i förhållande till regeringens förslag anslagen under utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning och utgiftsområde


Utskottsberedning: 2009/10:FiU11
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2009/10:Fi1 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 64 kB) Motion 2009/10:Fi1 av Mona Sahlin m.fl. (s) (pdf, 223 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se