Matilda Ernkrans (S)

Matilda Ernkrans (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 164
Titel Arbetsförmedlare.
Född år 1973

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2006-02-20
    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2019-01-21 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2007-08-29 – 2019-01-20
    • Ledig 2006-10-02 – 2007-08-28
    • Ordinarie 2006-02-21 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-03-22
    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ordförande 2018-03-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2018-03-22 – 2018-03-27
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2004-05-03 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-05-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-11-06
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02- (statsrådsersättare 020930-060220). Ledamot kulturutskottet 04-06, socialförsäkringsutskottet 06-10 och ordförande miljö- och jordbruksutskottet 10-. Suppleant kulturutskottet 02-04, arbetsmarknadsutskottet 02 och 07-10, bostadsutskottet 03-06 och näringsutskottet 14-. Ledamot krigsdelegationen 10-.
  • Föräldrar

    Kommuntjänstemannen Jan Karlsson och undersköterskan Carita Ernkrans.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, slutår 92. Högskole-/universitetsstudier i statsvetenskap, nationalekonomi och sociologi 95-02.
  • Anställningar

    Köksbiträde, Hallsbergs kommun 91-93. Arbetsförmedlare, Hallsberg 93-. Vårdbiträde, Hallsbergs kommun 97. Politisk sekreterare, Örebro läns landsting 98.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hallsbergs kommun 95-07 och 10-, vice ordförande 03-07. Ledamot, kommunstyrelsen 94-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 94-98 och fastighetsnämnden, vice ordförande 98-02. Ledamot, myndighetsnämnden 03-07. Ledamot, hälso- och sjukvårdsberedningen, Örebro läns landsting 98-02. Styrelseledamot, Hallsbergs bostadsstiftelse, vice ordförande 98-02. Ledamot, Sydnärkes utbildningsförbund 01-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU Hallsberg 91-, ordförande 95-99. Styrelseledamot, Långängens socialdemokratiska förening 91-94 och Kårstahults socialdemokratiska förening 94-07. Styrelseledamot, Hallsbergs arbetarekommun 95-, ordförande 07-11. Styrelseledamot, Rallarrosen (socialdemokratisk kvinnoklubb) 01-. Ordförande, Nya (s), socialdemokratisk förening 05-. Ledamot, partidistriktets styrelse 07-. Ersättare, partistyrelsen 11-.
  • Bostadsort

    Hallsberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lärcentrum

Motion 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. S Lärcentrum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en förnyad satsning på att utveckla lärcentrum runt om i landet så att fler utbildningsplatser förläggs dit och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Tidiga insatser för barn och unga som lider av psykisk ohälsa

Motion 2016/17:2149 av Håkan Bergman och Matilda Ernkrans (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2149 av Håkan Bergman och Matilda Ernkrans båda S Tidiga insatser för barn och unga som lider av psykisk ohälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tidiga insatser för barn och unga som lider av psykisk ohälsa, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2149 av Håkan Bergman och Matilda Ernkrans (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2149 av Håkan Bergman och Matilda Ernkrans (båda S) (pdf, 71 kB)

Öka bostadsbyggandet

Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. S Öka bostadsbyggandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka bostadsbyggandet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Brist på bostäder finns nu i närmare 250 av landets 290 kommuner. Endast tre


Utskottsberedning: 2016/17:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se