Maj-Inger Klingvall (S)

Maj-Inger Klingvall (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel pol.mag.
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-01-01 – 2002-09-30
    • Ledig 2001-11-19 – 2001-12-31
    • Ordinarie 2001-11-16 – 2001-11-18
    • Ledig 1996-03-23 – 2001-11-15
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1996-03-22
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 1994-10-12 – 1996-03-22
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-02-20 – 2002-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:366 av Enochson, Annelie (kd) 2 maj 2001 låsta arvspengar och socialbidrag
Interpellationsdebatt 2000/01:363 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 2 maj 2001 familjehemmen
Interpellationsdebatt 2000/01:359 av Fleetwood, Elisabeth (m) 2 maj 2001 osteoporos
Interpellationsdebatt 2000/01:354 av Viklund, Margareta (kd) 2 maj 2001 vårdkostnader

med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption

Motion 2001/02:L19 av Susanne Eberstein m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:L19 av Susanne Eberstein m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen 1994:1117 om registrerat partnerskap såvitt avser 3 kap. 2 med den ändringen att första stycket erhåller


Utskottsberedning: 2001/02:LU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

låsta arvspengar och socialbidrag

Interpellation 2000/01:366 av Enochson, Annelie (kd)

den 5 april Interpellation 2000/01:366 av Annelie Enochson kd till socialminister Lars Engqvist om låsta arvspengar och socialbidrag För inte länge sedan ställde jag en skriftlig fråga till socialministern angående låsta arvspengar kontra socialbidrag fråga 2000/01:936Upphovet till frågan är det faktum att våra olika

Inlämnad: 2001-04-05 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: låsta arvspengar och socialbidrag

familjehemmen

Interpellation 2000/01:363 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 4 april Interpellation 2000/01:363 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Ingela Thalén om familjehemmen Det är angeläget att barn och ungdomar som av olika skäl inte kan bo hos sina föräldrar kan få ett tryggt familjehem. Familjehemsuppdraget är lika viktigt som ett vanligt föräldraskap. Fosterföräldrar har

Inlämnad: 2001-04-04 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: familjehemmen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se