Lena Sommestad (S)

Lena Sommestad (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder med anledning av granskning av FN:s rasdiskrimineringskommitté

Skriftlig fråga 2013/14:354 av Sommestad, Lena (S)

den 23 januari Fråga 2013/14:354 Åtgärder med anledning av granskning av FN:s rasdiskrimineringskommitté av Lena Sommestad S till statsrådet Erik Ullenhag FP Den 30 augusti i år lämnade FN:s rasdiskrimineringskommitté en granskningsrapport om Sverige. Det skedde med anledning av den senaste svenska regeringsrapporten

Inlämnad: 2014-01-23 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Prostitution som grund för avvisning

Skriftlig fråga 2013/14:201 av Sommestad, Lena (S)

den 16 december Fråga 2013/14:201 Prostitution som grund för avvisning av Lena Sommestad S till statsrådet Tobias Billström M I JO:s ämbetsberättelse 2013/14 redovisas ärendet Fråga om huruvida prostitution kan utgöra grund för avvisning Dnr 4468-2011Ärendet gäller en kvinna från Rumänien, som avvisades från Göteborg

Inlämnad: 2013-12-16 Besvarare: Tobias Billström (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se