Planerat tekniskt arbete på webbplatsen

Under torsdag förmiddag sker ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen.

Lena Sommestad (S)

Lena Sommestad (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Statliga bolags förvärv och riksdagens inflytande

Interpellation 2005/06:370 av Pålsson, Anne-Marie (m)

den 28 april Interpellation 2005/06:370 av Anne-Marie Pålsson m till näringsminister Thomas Östros s Statliga bolags förvärv och riksdagens inflytande Det statliga bolaget Posten AB har, för att stärka sin internationella konkurrenskraft, lagt ett bud på det börsnoterade bolaget Strålfors AB. Budet är omfattande

Inlämnad: 2006-04-28 Besvarare: Thomas Östros (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statliga bolags förvärv och riksdagens inflytande

EU:s riktlinjer för försiktighetsprincipens användning

Interpellation 2005/06:333 av Lindholm, Jan (mp)

den 3 april Interpellation 2005/06:333 av Jan Lindholm mp till statsrådet Lena Sommestad s EU:s riktlinjer för försiktighetsprincipens användning Tidigare var det så att lagstiftningen enbart var inriktad på att utgöra ett skydd mot vetenskapligt säkerställda skador och olägenheter för människors hälsa eller miljön.

Inlämnad: 2006-04-03 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: EU:s riktlinjer för försiktighetsprincipens användning

Användningen av etanol i den befintliga fordonsparken

Interpellation 2005/06:216 av Karlsson, Kjell-Erik (v)

den 23 januari Interpellation 2005/06:216 av Kjell-Erik Karlsson v till statsrådet Lena Sommestad s Användningen av etanol i den befintliga fordonsparken Hoten mot klimatet ökar. En stor del av de klimatstörande gaserna härrör från förbränning av fossila energislag. Förbrukningen av fossila drivmedel ökar globalt.

Inlämnad: 2006-01-23 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Användningen av etanol i den befintliga fordonsparken

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se