Lena Sommestad (S)

Lena Sommestad (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

externhandelns inverkan på miljön

Interpellation 2002/03:403 av Hillar Rosenqvist, Helena (mp)

den 12 maj Interpellation 2002/03:403 av Helena Hillar Rosenqvist mp till miljöminister Lena Sommestad om externhandelns inverkan på miljön Det sker i dag en om fattande utbyggnad av externhandel i utkanterna av våra samhällen. Enligt en undersökning från Svenska Naturskyddsföreningen fanns i juni 2002 planer på utbyggnad

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: externhandelns inverkan på miljön

ny kemikalielagstiftning och djurförsök

Interpellation 2002/03:400 av de Pourbaix-Lundin, Marietta (m)

den 12 maj Interpellation 2002/03:400 av Marietta de Pourbaix-Lundin m till miljöminister Lena Sommestad om ny kemikalielagstiftning och djurförsök Nyligen publicerade EU-kommissionen sitt förslag till ny kemikalielagstiftning. De kemikalier som omfattas av den nya lagstiftningens förslag om registrering, utvärdering

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: ny kemikalielagstiftning och djurförsök

risker med mobiltelefoner

Interpellation 2002/03:336 av Thorborg, Karin (v)

den 8 maj Interpellation 2002/03:336 av Karin Thorborg v till miljöminister Lena Sommestad om risker med mobiltelefoner Tredje generationens mobiltelefonsystem håller på att byggas ut i Sverige. Många ser fram emot detta och ser fram emot den dag då nya och snabba tjänster kan bli möjliga både för personlig användning

Inlämnad: 2003-05-08 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: risker med mobiltelefoner

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se