Lena Sommestad (S)

Lena Sommestad (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

däckproduktionen i Gislaved

Interpellation 2001/02:494 av Samuelsson, Marianne (mp)

den 26 april Interpellation 2001/02:494 av Marianne Samuelsson mp till miljöminister Kjell Larsson om däckproduktionen i Gislaved Däckfabriken Continental i Gislaved hade ställt om sin produktion och var en av få producenter som trots den högre kostnaden tillverkade miljövänligare däck utan de cancerframkallande och

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: statsrådet Lena Sommestad (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: däckproduktionen i Gislaved

LIP-medel för skolsatsning

Interpellation 2001/02:217 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 29 januari Interpellation 2001/02:217 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Lena Sommestad om LIP-medel för skolsatsning I slutet av december fördelades medel till de senaste av de 40 lokala projekten inom de lokala investeringsprogrammen LIP för perioden 20012003/2004. Bland de 14 kommunerna återfinns Skövde

Inlämnad: 2002-01-29 Besvarare: statsrådet Lena Sommestad (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: LIP-medel för skolsatsning

infrastrukturen i Sundsvallstrakten

Interpellation 2001/02:201 av Sellén, Birgitta (c)

den 25 januari Interpellation 2001/02:201 av Birgitta Sellén c till miljöminister Kjell Larsson om infrastrukturen i Sundsvallstrakten I infrastrukturpropositionen finns resurser avsatt för att bygga ny E 4 söder om Sundsvall. Likaledes finns järnvägen i Västernorrland med i propositionen. Det är efterlängtade pengar

Inlämnad: 2002-01-25 Besvarare: statsrådet Lena Sommestad (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: infrastrukturen i Sundsvallstrakten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se