Lena Sommestad (S)

Lena Sommestad (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2013/14:46 Regionalt utvecklingsansvar i Jönköpings, Örebro och Gävleborgs län

Motion 2013/14:K10 av Björn von Sydow m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:K10 av Björn von Sydow m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:46 Regionalt utvecklingsansvar i Jönköpings, Örebro och Gävleborgs län S32004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att återkomma med en helhetslösning


Utskottsberedning: 2013/14:KU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2013/14:K10 av Björn von Sydow m.fl. (S) (doc, 62 kB)

med anledning av prop. 2013/14:47 Några ändringar på tryck- och yttrandefrihetens område

Motion 2013/14:K5 av Björn von Sydow m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:K5 av Björn von Sydow m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:47 Några ändringar på tryck- och yttrandefrihetens område S32003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen att den del av förslaget som innebär att det territoriella


Utskottsberedning: 2013/14:KU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:K5 av Björn von Sydow m.fl. (S) (doc, 56 kB)

Skolans roll för att främja lärande för hållbar utveckling

Interpellation 2013/14:134 av Larsson, Hillevi (S)

den 19 november Interpellation 2013/14:134 Skolans roll för att främja lärande för hållbar utveckling av Hillevi Larsson S till utbildningsminister Jan Björklund FP Klimatet blir allt varmare i världen, miljöförstöringen fortsätter och många arter håller på att utrotas. Vad gäller klimathotet så är vår påverkan

Inlämnad: 2013-11-19 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skolans roll för att främja lärande för hållbar utveckling

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se