Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Översyn av Försäkringskassan

Motion 2007/08:Sf324 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf324 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. s Översyn av Försäkringskassan s28026 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av sjukskrivningsprocessen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2007/08:SfU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:Sf324 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (s) (doc, 40 kB)

Flyktingpolitik och integration

Motion 2007/08:A405 av Leif Jakobsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:A405 av Leif Jakobsson m.fl. s Flyktingpolitik och integration s13076 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kommunernas skyldighet att ta emot flyktingar och deras anhöriga. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2007/08:AU1 2007/08:SfU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2007/08:A405 av Leif Jakobsson m.fl. (s) (doc, 58 kB)

Högskolor och universitet i Västsverige

Motion 2007/08:Ub529 av Kenneth G Forslund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub529 av Kenneth G Forslund m.fl. s Högskolor och universitet i Västsverige s80167 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om högre utbildning i Västsverige. Motivering Den utbyggda högskolan är en viktig grundförutsättning


Utskottsberedning: 2007/08:UbU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ub529 av Kenneth G Forslund m.fl. (s) (doc, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se