Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2008/09:KrU9 20 maj 2009 Språk för alla – förslag till språklag
Interpellationsdebatt 2008/09:398 av Pagrotsky, Leif (s) 24 mars 2009 Sponsring av kultur
Interpellationsdebatt 2002/03:316 av Pålsson, Anne-Marie (m) 27 maj 2003 import av sockerhaltiga drycker
Interpellationsdebatt 2002/03:413 av Forssmed, Jakob (kd) 26 maj 2003 förhållandena på Kuba

Satsning på hjärthälsofrågor

Skriftlig fråga 2008/09:25 av Pagrotsky, Leif (s)

den 23 september Fråga 2008/09:25 Satsning på hjärthälsofrågor av Leif Pagrotsky s till socialminister Göran Hägglund kd Förebyggande åtgärder är ofta nyckeln till färre hjärtproblem för människor. Det är angeläget att alla har tillgång både till förebyggande åtgärder och till bra vård. I medierna debatteras frågan

Inlämnad: 2008-09-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Försäljningen av Vin & Sprit och dess unika konstsamling

Skriftlig fråga 2007/08:1013 av Pagrotsky, Leif (s)

den 27 mars Fråga 2007/08:1013 Försäljningen av Vin Sprit och dess unika konstsamling av Leif Pagrotsky s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Det statliga bolaget Vin Sprit AB har i sin ägo en unik samling av det sena 1900-talets konst, The Absolut Art Collection. Samlingen är en av de mest betydande

Inlämnad: 2008-03-27 Besvarare: Mats Odell (KD)

Försäljningen av Vin & Sprit och dess unika konstsamling

Skriftlig fråga 2007/08:1012 av Pagrotsky, Leif (s)

den 27 mars Fråga 2007/08:1012 Försäljningen av Vin Sprit och dess unika konstsamling av Leif Pagrotsky s till statsrådet Mats Odell kd Det statliga bolaget Vin Sprit AB har i sin ägo en unik samling av det sena 1900-talets konst, The Absolut Art Collection. Samlingen är en av de mest betydande i svensk ägo.

Inlämnad: 2008-03-27 Besvarare: Mats Odell (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se