Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2008/09:KrU9 20 maj 2009 Språk för alla – förslag till språklag
Interpellationsdebatt 2008/09:398 av Pagrotsky, Leif (s) 24 mars 2009 Sponsring av kultur
Interpellationsdebatt 2002/03:316 av Pålsson, Anne-Marie (m) 27 maj 2003 import av sockerhaltiga drycker
Interpellationsdebatt 2002/03:413 av Forssmed, Jakob (kd) 26 maj 2003 förhållandena på Kuba

Skjutövningar i Göteborgs skärgård

Motion 2012/13:Fö222 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa och Leif Pagrotsky (S)

Motion till riksdagen 2012/13:Fö222 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa och Leif Pagrotsky S Skjutövningar i Göteborgs skärgård S7048 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ställa sig bakom Försvarsmaktens ansökan om skjutfält i Göteborgs skärgård


Utskottsberedning: 2012/13:FöU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Fö222 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa och Leif Pagrotsky (S) (doc, 55 kB)

Minnesår för demokratins genombrott i Sverige

Motion 2012/13:K247 av Leif Pagrotsky (S)

Motion till riksdagen 2012/13:K247 av Leif Pagrotsky S Minnesår för demokratins genombrott i Sverige S7052 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett minnesår för demokratins genombrott i Sverige. Motivering Den viktigaste politiska reformen under


Utskottsberedning: 2012/13:KU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2012/13:K247 av Leif Pagrotsky (S) (doc, 55 kB)

Ett förändrat uppdrag för Forum för levande historia

Motion 2012/13:Kr239 av Leif Pagrotsky (S)

Motion till riksdagen 2012/13:Kr239 av Leif Pagrotsky S Ett förändrat uppdrag för Forum för levande historia S3113 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett förändrat uppdrag för Forum för levande historia. Motivering Forum för levande historia


Utskottsberedning: 2012/13:KrU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Kr239 av Leif Pagrotsky (S) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se