Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2008/09:KrU9 20 maj 2009 Språk för alla – förslag till språklag
Interpellationsdebatt 2008/09:398 av Pagrotsky, Leif (s) 24 mars 2009 Sponsring av kultur
Interpellationsdebatt 2001/02:378 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 14 maj 2002 kvinnors delaktighet i Östersjösamarbetet
Interpellationsdebatt 2001/02:327 av Lantz, Kenneth (kd) 9 april 2002 trafiken över Öresund

Svenskt agerande vid tillsättning av ny chef för Valutafonden

Interpellation 2006/07:647 av Pagrotsky, Leif (s)

den 3 augusti Interpellation 2006/07:647 Svenskt agerande vid tillsättning av ny chef för Valutafonden av Leif Pagrotsky s till finansminister Anders Borg m Globaliseringens akilleshäl är bristen på effektiva och legitima globala institutioner. Den kanske viktigaste internationella finansiella institutionen, Internationella

Inlämnad: 2007-08-03 Besvarare: Anders Borg (M)

Svenskt agerande vid tillsättning av ny IMF-chef

Skriftlig fråga 2006/07:1480 av Pagrotsky, Leif (s)

den 9 juli Fråga 2006/07:1480 Svenskt agerande vid tillsättning av ny IMF-chef av Leif Pagrotsky s till finansminister Anders Borg m Globaliseringens akilleshäl är bristen på effektiva och legitima globala institutioner. Den kanske viktigaste internationella finansiella institutionen, Internationella valutafonden,

Inlämnad: 2007-07-09 Besvarare: Anders Borg (M)

Förutsättningarna för public service

Interpellation 2006/07:39 av Israelsson, Margareta (s)

den 31 oktober Interpellation 2006/07:39 Förutsättningarna för public service av Margareta Israelsson s till statsrådet Lena Adelsohn Liljeroth m I mars presenterade den socialdemokratiska regeringen propositionen Viktigare än någonsin Radio och TV i allmänhetens tjänst 20072012 prop. 2005/06:112Propositionen grundade

Inlämnad: 2006-10-30 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Förutsättningarna för public service

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se