Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2008/09:KrU9 20 maj 2009 Språk för alla – förslag till språklag
Interpellationsdebatt 2008/09:398 av Pagrotsky, Leif (s) 24 mars 2009 Sponsring av kultur
Interpellationsdebatt 2001/02:378 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 14 maj 2002 kvinnors delaktighet i Östersjösamarbetet
Interpellationsdebatt 2001/02:327 av Lantz, Kenneth (kd) 9 april 2002 trafiken över Öresund

kvinnors delaktighet i Östersjösamarbetet

Interpellation 2001/02:378 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 17 april Interpellation 2001/02:378 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Ulrica Messing om kvinnors delaktighet i Östersjösamarbetet Östersjöområdet förväntas i framtiden bli en av Europas mest dynamiska och expansiva tillväxtregioner. Genom de s.k. Östersjömiljarderna har Sverige under en femårsperiod fram

Inlämnad: 2002-04-17 Besvarare: statsrådet Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: kvinnors delaktighet i Östersjösamarbetet

trafiken över Öresund

Interpellation 2001/02:327 av Lantz, Kenneth (kd)

den 20 mars Interpellation 2001/02:327 av Kenneth Lantz kd till statsrådet Leif Pagrotsky om trafiken över Öresund Handelsministern har på olika sätt visat stort engagemang i frågan om integrationsarbetet i Öresundsregionen. Dock har det i vissa sammanhang varit viss slagsida åt att ensidigt tala om sänkta broavgifter

Inlämnad: 2002-03-20 Besvarare: statsrådet Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: trafiken över Öresund

gränshinder i Norden

Interpellation 2001/02:250 av Olsson, Kent (m)

den 11 februari Interpellation 2001/02:250 av Kent Olsson m till statsrådet Leif Pagrotsky om gränshinder i Norden Många nordbor är irriterade och besvikna över brister och otympligheter vid tillämpningen av nordiska avtal. Myndigheterna i de nordiska länderna ser däremot nästan inga problem med implementeringen. Det

Inlämnad: 2002-02-11 Besvarare: statsrådet Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: gränshinder i Norden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se