Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2008/09:398 av Pagrotsky, Leif (s) 24 mars 2009 Sponsring av kultur
Interpellationsdebatt 2001/02:378 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 14 maj 2002 kvinnors delaktighet i Östersjösamarbetet
Interpellationsdebatt 2001/02:327 av Lantz, Kenneth (kd) 9 april 2002 trafiken över Öresund
Interpellationsdebatt 2001/02:250 av Olsson, Kent (m) 9 april 2002 gränshinder i Norden

förhållandena på Kuba

Interpellation 2002/03:413 av Forssmed, Jakob (kd)

den 12 maj Interpellation 2002/03:413 av Jakob Forssmed kd till utrikesminister Anna Lindh om förhållandena på Kuba Det är lätt att låta sig förföras av Kuba både vid den första och andra anblicken. Salsan vid gathörnen, värmen och de lättklädda människorna gör det lätt att tro att landet är ett karibiskt paradis.

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Anna Lindh (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: förhållandena på Kuba

import av sockerhaltiga drycker

Interpellation 2002/03:316 av Pålsson, Anne-Marie (m)

den 29 april Interpellation 2002/03:316 av Anne-Marie Pålsson m till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om import av sockerhaltiga drycker Ett näringslivsklimat baserat på principen konkurrens på lika villkor är en nödvändig förutsättning för livskraftiga företag och en sund ekonomisk utveckling. Detta har också

Inlämnad: 2003-04-29 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: import av sockerhaltiga drycker

observatörsstatus för Taiwan i WHO

Interpellation 2002/03:313 av Forssmed, Jakob (kd)

den 28 april Interpellation 2002/03:313 av Jakob Forssmed kd till utrikesminister Anna Lindh om observatörsstatus för Taiwan i WHO De senaste två månadernas utbrott av den dödliga, smittsamma sjukdomen SARS har återigen fört upp frågan om Taiwans eventuella deltagande i WHO som observatör på dagordningen. I ett TT-telegram

Inlämnad: 2003-04-28 Besvarare: Anna Lindh (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: observatörsstatus för Taiwan i WHO

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se