Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Universitet, högskolor och forskning i Västsverige

Motion 2011/12:Ub515 av Ann-Kristine Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub515 av Ann-Kristine Johansson m.fl. S Universitet, högskolor och forskning i Västsverige S19208 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om universitet, högskolor och forskning i Västsverige. Motivering Den internationella


Utskottsberedning: 2011/12:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ub515 av Ann-Kristine Johansson m.fl. (S) (doc, 52 kB)

Forum för levande historia

Motion 2011/12:Kr289 av Leif Pagrotsky (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Kr289 av Leif Pagrotsky S Forum för levande historia S2161 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Forum för levande historia. Motivering De rasistiskt motiverade massmorden i Norge i somras har föranlett olika delar


Utskottsberedning: 2011/12:KrU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Kr289 av Leif Pagrotsky (S) (doc, 48 kB)

Rätt till heltid

Motion 2011/12:A330 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:A330 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. S Rätt till heltid S19072 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att lagstifta om rätten till heltidsanställning. Motivering Kvinnor arbetar mindre med betalt arbete än


Utskottsberedning: 2011/12:AU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:A330 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (doc, 49 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se