Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

det globala handelssystemet och hot mot liberalisering av EU:s jordbrukspolitik

Interpellation 2003/04:435 av Hamilton, Carl B (fp)

den 19 april Interpellation 2003/04:435 av Carl B Hamilton fp till näringsminister Leif Pagrotsky om det globala handelssystemet och hot mot liberalisering av EU:s jordbrukspolitik Söndra och härska är en välkänd maktmetod, det vill säga splittra dina motståndare så att de sammantaget försvagas. Det är just det som

Inlämnad: 2004-04-20 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: det globala handelssystemet och hot mot liberalisering av EU:s jordbrukspolitik

hyresgästerna och energipolitiken

Interpellation 2003/04:436 av Hamilton, Carl B (fp)

den 16 april Interpellation 2003/04:436 av Carl B Hamilton fp till statsrådet Lars-Erik Lövdén om hyresgästerna och energipolitiken Miljöminister Lena Sommestad medger i EU-nämnden att kostnaderna för energipolitiken kommer att ligga på hyresgästerna i form av högre hyror. Statsminister Göran Persson har principiellt

Inlämnad: 2004-04-20 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: hyresgästerna och energipolitiken

framtiden för Härjedalens Miljöbränsle AB

Interpellation 2003/04:431 av Larsson, Håkan (c)

den 15 april Interpellation 2003/04:431 av Håkan Larsson c till näringsminister Leif Pagrotsky om framtiden för Härjedalens Miljöbränsle AB Vattenfalls planer på att lägga ned Härjedalens Miljöbränsle AB HMAB i Sveg fortskrider. Fullföljs planerna kommer över 70 HMAB-anställda att beröras direkt och kanske det dubbla

Inlämnad: 2004-04-15 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: framtiden för Härjedalens Miljöbränsle AB

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se