Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

kommunikationssystem för polisen

Interpellation 2000/01:411 av Westerberg, Per (m)

den 26 april Interpellation 2000/01:411 av Per Westerberg m till justitieminister Thomas Bodström om kommunikationssystem för polisen Sedan 1994 har rättsstaten steg för steg försvagats. Polisens budget är ansträngd, behoven är trängande och myndigheten har inte kunnat sköta verksamheten effektivt på grund av bristen

Inlämnad: 2001-04-26 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: kommunikationssystem för polisen

polisens agerande vid demonstrationer m.m.

Interpellation 2000/01:409 av Oscarsson, Yvonne (v)

den 25 april Interpellation 2000/01:409 av Yvonne Oscarsson v till justitieminister Thomas Bodström om polisens agerande vid demonstrationer m.m. Med anledning av polisens agerande vid ett flertal demonstrationer på senaste tiden har frågan om lagreglering av handmanövrerade videokameror åter uppkommit. Buggningsutredningen

Inlämnad: 2001-04-25 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: polisens agerande vid demonstrationer m.m.

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se