Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se