Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:439 av Wahlgren, Marie (fp) 8 juni 2006 Universiteten och arbetsmarknadsbehovet
Interpellationsdebatt 2005/06:428 av Wikström, Cecilia (fp) 8 juni 2006 Svenska som nationellt språk i Sverige
Interpellationsdebatt 2005/06:412 av Wikström, Cecilia (fp) 8 juni 2006 Universitetsforskningens oberoende
Interpellationsdebatt 2005/06:386 av Narti, Ana Maria (fp) 15 maj 2006 Kompletterande utbildning för utländska akademiker

Universiteten och arbetsmarknadsbehovet

Interpellation 2005/06:439 av Wahlgren, Marie (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:439 av Marie Wahlgren fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Universiteten och arbetsmarknadsbehovet Det kommer allt oftare krav på att högskolor och Universitet ska anpassa sina utbildningar efter en tänkt framtida arbetsmarknad. Högskoleverket med visst instämmande

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Universiteten och arbetsmarknadsbehovet

Svenska som nationellt språk i Sverige

Interpellation 2005/06:428 av Wikström, Cecilia (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:428 av Cecilia Wikström fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Svenska som nationellt språk i Sverige Det har gått mer än fem månader sedan riksdagen genom ett kvittningsfel vid voteringen röstade ja till regeringens språkproposition Bästa språket Sedan dess har

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svenska som nationellt språk i Sverige

Universitetsforskningens oberoende

Interpellation 2005/06:412 av Wikström, Cecilia (fp)

den 17 maj Interpellation 2005/06:412 av Cecilia Wikström fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Universitetsforskningens oberoende En undersökning utförd av radioprogrammet Kaliber visar att det blir allt svårare att bedriva fri obunden universitetsforskning i Sverige. De senaste tio åren har utvecklingen

Inlämnad: 2006-05-17 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Universitetsforskningens oberoende

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se