Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:386 av Narti, Ana Maria (fp) 15 maj 2006 Kompletterande utbildning för utländska akademiker
Interpellationsdebatt 2005/06:355 av Attefall, Stefan (kd) 8 maj 2006 Jönköpings tekniska högskola
Interpellationsdebatt 2005/06:345 av Nilsson, Ulf (fp) 8 maj 2006 Kvaliteten i lärarutbildningen
Interpellationsdebatt 2005/06:319 av Landgren, Per (kd) 8 maj 2006 Resurstilldelning till högskolor

Möjlighet att arrangera Systembolagets dryckesauktioner i Göteborg

Motion 2012/13:So313 av Leif Pagrotsky (S)

Motion till riksdagen 2012/13:So313 av Leif Pagrotsky S Möjlighet att arrangera Systembolagets dryckesauktioner i Göteborg S35136 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om dryckesauktioner. Motivering Systembolaget har under flera år anordnat auktionsförsäljning


Utskottsberedning: 2012/13:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So313 av Leif Pagrotsky (S) (doc, 56 kB)

Värna det motorhistoriska kulturarvet

Motion 2012/13:MJ274 av Leif Pagrotsky och Sven-Erik Bucht (S)

Motion till riksdagen 2012/13:MJ274 av Leif Pagrotsky och Sven-Erik Bucht S Värna det motorhistoriska kulturarvet S32113 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ge Naturvårdsverket i uppdrag att återkomma med ett förslag som tillåter seriös hobbyverksamhet


Utskottsberedning: 2012/13:MJU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:MJ274 av Leif Pagrotsky och Sven-Erik Bucht (S) (doc, 54 kB)

Musik- och kulturskolan

Motion 2012/13:Kr242 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:Kr242 av Jörgen Hellman m.fl. S Musik- och kulturskolan S3000 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att den kommunala musik- och kulturskolan bör bli tillgänglig för alla barn. Motivering Vi socialdemokrater vet att


Utskottsberedning: 2012/13:KrU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Kr242 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se