Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dans i skolan

Motion 2007/08:Ub391 av Désirée Liljevall och Leif Pagrotsky (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub391 av Désirée Liljevall och Leif Pagrotsky s Dans i skolan s80076 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att utveckla dansen i skolan. Motivering Barn har ett genuint behov av lek och rörelse. Fysisk


Utskottsberedning: 2007/08:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ub391 av Désirée Liljevall och Leif Pagrotsky (s) (doc, 37 kB)

Tandvårdskostnaderna

Motion 2007/08:So525 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:So525 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. s Tandvårdskostnaderna s98011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en ny tandvårdsförsäkring och fri tandvård för unga. Motivering Tack vare tidigare satsningar på


Utskottsberedning: 2007/08:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:So525 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (s) (doc, 38 kB)

Västsveriges näringsliv och energipolitik

Motion 2007/08:N358 av Jan-Olof Larsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:N358 av Jan-Olof Larsson m.fl. s Västsveriges näringsliv och energipolitik s45255 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Västsveriges näringsliv och energipolitik. Motivering Det är viktigt att stärka villkoren för


Utskottsberedning: 2007/08:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:N358 av Jan-Olof Larsson m.fl. (s) (doc, 45 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se