Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Evenemangsturism

Motion 2006/07:N255 av Siw Wittgren-Ahl och Leif Pagrotsky (s)

Motion till riksdagen 2006/07:N255 av Siw Wittgren-Ahl och Leif Pagrotsky s Evenemangsturism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om evenemangsturism. Motivering I Göteborg arrangeras varje sommar ungdomsfotbollsturneringen Gothia Cup, som är en


Utskottsberedning: 2006/07:NU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:N255 av Siw Wittgren-Ahl och Leif Pagrotsky (s) (doc, 41 kB)

Kunskapslyft för småföretagare

Motion 2006/07:N254 av Lars Johansson och Leif Pagrotsky (s)

Motion till riksdagen 2006/07:N254 av Lars Johansson och Leif Pagrotsky s Kunskapslyft för småföretagare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen bör verka för ett nationellt kunskapslyft för landets småföretagare enligt den modell som Göteborgs


Utskottsberedning: 2006/07:NU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:N254 av Lars Johansson och Leif Pagrotsky (s) (doc, 45 kB)

Unik statlig konstskatt

Motion 2006/07:N347 av Leif Pagrotsky (s)

Motion till riksdagen 2006/07:N347 av Leif Pagrotsky s Unik statlig konstskatt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att den konstsamling som ägs av Vin Sprit bör förbli i statlig ägo och att den bör överföras till lämpligt statligt museum innan någon


Utskottsberedning: 2006/07:NU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:N347 av Leif Pagrotsky (s) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se