Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kompletterande utbildning för utländska akademiker

Interpellation 2005/06:386 av Narti, Ana Maria (fp)

den 3 maj Interpellation 2005/06:386 av Ana Maria Narti fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Kompletterande utbildning för utländska akademiker Den ständigt pågående skandalen med utländska akademiker som kör taxi eller säljer tunnelbanebiljetter är välkänd. Vi har talat om denna skam för Sverige

Inlämnad: 2006-05-03 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kompletterande utbildning för utländska akademiker

Jönköpings tekniska högskola

Interpellation 2005/06:355 av Attefall, Stefan (kd)

den 20 april Interpellation 2005/06:355 av Stefan Attefall kd till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Jönköpings tekniska högskola I takt med att konkurrensen hårdnar i en alltmer globaliserad värld talar alla om att Sverige ska möta denna konkurrens med forskning, utveckling och allt högre kunskapsinnehåll

Inlämnad: 2006-04-20 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Jönköpings tekniska högskola

Kvaliteten i lärarutbildningen

Interpellation 2005/06:345 av Nilsson, Ulf (fp)

den 11 april Interpellation 2005/06:345 av Ulf Nilsson fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Kvaliteten i lärarutbildningen SCB visade i rapporten Gymnasieungdomars studieintresse häromveckan att andelen elever som kan tänkas sig att studera till lärare har sjunkit mycket kraftfullt de senaste

Inlämnad: 2006-04-11 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvaliteten i lärarutbildningen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se