Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fristående skolor

Motion 2011/12:Ub394 av Shadiye Heydari m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub394 av Shadiye Heydari m.fl. S Fristående skolor S19038 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om fristående skolor. Motivering Det finns ett samhällsansvar för den grundläggande välfärden i form av sjukvård, omsorg


Utskottsberedning: 2011/12:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ub394 av Shadiye Heydari m.fl. (S) (doc, 47 kB) Motion 2011/12:Ub394 av Shadiye Heydari m.fl. (S) (pdf, 127 kB)

Apoteken och tillgängligheten till medicin

Motion 2011/12:So652 av Lars Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:So652 av Lars Johansson m.fl. S Apoteken och tillgängligheten till medicin S2119 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om apoteken och tillgängligheten till medicin. Motivering Avregleringen av apoteksmonopolet riskerar


Utskottsberedning: 2011/12:SoU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So652 av Lars Johansson m.fl. (S) (doc, 47 kB) Motion 2011/12:So652 av Lars Johansson m.fl. (S) (pdf, 127 kB)

Tillsynen av finansmarknaden

Motion 2011/12:Fi201 av Leif Pagrotsky (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi201 av Leif Pagrotsky S Tillsynen av finansmarknaden S33043 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skyndsamma förändringar i redovisningen av Finansinspektionens medel i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering


Utskottsberedning: 2011/12:FiU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi201 av Leif Pagrotsky (S) (doc, 49 kB) Motion 2011/12:Fi201 av Leif Pagrotsky (S) (pdf, 133 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se