Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:496 av Pagrotsky, Leif (s) 8 juni 2010 Kulturpolitiken 2006-2010: 1 252 242 färre museibesökare
Frågestund 21 januari 2010 Frågestund
Interpellationsdebatt 2001/02:378 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 14 maj 2002 kvinnors delaktighet i Östersjösamarbetet
Interpellationsdebatt 2001/02:327 av Lantz, Kenneth (kd) 9 april 2002 trafiken över Öresund

Tillgänglighet i barnomsorgen och barns rätt till densamma

Motion 2010/11:Ub467 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub467 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. S Tillgänglighet i barnomsorgen och barns rätt till densamma s6034 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kommunernas skyldighet att erbjuda barnomsorg på obekväm arbetstid


Utskottsberedning: 2010/11:UbU6
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2010/11:Ub467 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (doc, 54 kB)

Universitet, högskolor och forskning i Västsverige

Motion 2010/11:Ub463 av Ann-Kristine Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub463 av Ann-Kristine Johansson m.fl. S Universitet, högskolor och forskning i Västsverige s6021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om universitet, högskolor och forskning i Västsverige. Motivering Den internationella


Utskottsberedning: 2010/11:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub463 av Ann-Kristine Johansson m.fl. (S) (doc, 52 kB)

Svenska språkets ställning i Regeringskansliet

Motion 2010/11:K350 av Leif Pagrotsky (S)

Motion till riksdagen 2010/11:K350 av Leif Pagrotsky S Svenska språkets ställning i Regeringskansliet s32059 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om svenska språkets ställning i Regeringskansliet. Motivering Det har nu gått flera år sedan det blev


Utskottsberedning: 2010/11:KU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:K350 av Leif Pagrotsky (S) (doc, 46 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se