Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2001/02:378 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 14 maj 2002 kvinnors delaktighet i Östersjösamarbetet
Interpellationsdebatt 2001/02:327 av Lantz, Kenneth (kd) 9 april 2002 trafiken över Öresund
Interpellationsdebatt 2001/02:250 av Olsson, Kent (m) 9 april 2002 gränshinder i Norden
Frågestund 14 februari 2002 ip

Akademiska hus

Motion 2010/11:Fi250 av Leif Pagrotsky (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi250 av Leif Pagrotsky S Akademiska hus s30080 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Akademiska hus. Motivering Sedan början av 1990-talet förvaltas de statliga fastigheter som används av universitet och högskolor


Utskottsberedning: 2010/11:FiU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Fi250 av Leif Pagrotsky (S) (doc, 47 kB)

Arbetsmarknaden i Västsverige

Motion 2010/11:N410 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:N410 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Arbetsmarknaden i Västsverige s27011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av insatser för att stärka Västsveriges framtida tillväxt och utveckling. Motivering Västsverige


Utskottsberedning: 2010/11:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:N410 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (doc, 52 kB)

Lagstadgad rätt till heltid

Motion 2010/11:A340 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:A340 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. S Lagstadgad rätt till heltid s27063 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att i lagen om anställningsskydd införa rätten till heltidsanställning. Motivering I proposition


Utskottsberedning: 2010/11:AU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:A340 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (doc, 53 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se