Ingegerd Wärnersson (S)

Ingegerd Wärnersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-07 – 2002-01-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-06
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 1998-10-20
    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 1998-10-29
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:352 av Attefall, Stefan (kd) 2 maj 2001 sysselsättningen
Interpellationsdebatt 2000/01:320 av Larsson, Maria (kd) 2 maj 2001 Momsutredningen
Interpellationsdebatt 2000/01:382 av Carlson, Leif (m) 2 maj 2001 förändringar i läkemedelssubventionen
Interpellationsdebatt 2000/01:366 av Enochson, Annelie (kd) 2 maj 2001 låsta arvspengar och socialbidrag

Socionomers yrkesutövning

Motion 1996/97:So623 av Ulla Rudin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1996/97:So623 av Ulla Rudin m.fl. s Socionomers yrkesutövning Frågan om statlig reglering av socionomers yrkesutövning legitimation har drivits av Socionomernas fackförbund, SSR, under många år. Socionomernas envishet i kravet på en statlig reglering visar på vilken vikt frågan har bland socialarbetarna.


Utskottsberedning: -1996/97:SoU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Förebyggande arbete

Motion 1996/97:So621 av Ingegerd Wärnersson (s)

Motion till riksdagen 1996/97:So621 av Ingegerd Wärnersson s Förebyggande arbete Aldrig tidigare har barns utveckling och situation i samhället lyfts fram i så stor omfattning som nu i samhällsdebatten. Den nyutkomna barnrapporten från regeringen, Barn i dag, belyser på olika sätt hur barns tillvaro kan se ut. Genom


Utskottsberedning: -1996/97:SoU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Häktet i Helsingborg

Motion 1996/97:Ju503 av Maud Ekendahl (m) och Ingegerd Wärnersson (s)

Motion till riksdagen 1996/97:Ju503 av Maud Ekendahl och Ingegerd Wärnersson m, s Häktet i Helsingborg Häktet i Ängelholm i Kristianstads län lades ned i oktober 1995 eftersom ett nytt häkte på 80 platser planerats och projekterats i Helsingborg. Häktet i Helsingborg skulle täcka häktesbehovet i hela nordvästra Skåne.


Utskottsberedning: -1996/97:JuU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se