Ingegerd Wärnersson (S)

Ingegerd Wärnersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-07 – 2002-01-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-06
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 1998-10-20
    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 1998-10-29
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:352 av Attefall, Stefan (kd) 2 maj 2001 sysselsättningen
Interpellationsdebatt 2000/01:320 av Larsson, Maria (kd) 2 maj 2001 Momsutredningen
Interpellationsdebatt 2000/01:382 av Carlson, Leif (m) 2 maj 2001 förändringar i läkemedelssubventionen
Interpellationsdebatt 2000/01:366 av Enochson, Annelie (kd) 2 maj 2001 låsta arvspengar och socialbidrag

med anledning av prop. 1994/95:195 Primärvård, privata vårdgivare m.m.

Motion 1994/95:So43 av Börje Nilsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:So43 av Börje Nilsson m.fl. s med anledning av prop. 1994/95:195 Primärvård, privata vårdgivare m.m. Det är viktigt att primärvården kan utgöra den basala nivån i sjukvården. Härigenom garanteras medborgarna en bra och nära service samtidigt som den dyra sjukhusvården avlastas. Primärvården


Utskottsberedning: -1994/95:SoU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Riksfärdtjänsten

Motion 1994/95:T909 av Ingegerd Wärnersson (s)

Motion till riksdagen 1994/95:T909 av Ingegerd Wärnersson s Riksfärdtjänsten Efter kommunernas övertagande av riksfärdtjänsten kan man konstatera att det råder skillnader i kommunernas tolkning av skyldighet att erbjuda riksfärdtjänst. I olika kommuners regelverk för tillstånd att åka riksfärdtjänst finner man bl.a.


Utskottsberedning: -1994/95:TU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Våld bland barn och ungdomar

Motion 1994/95:So233 av Majléne Westerlund Panke m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:So233 av Majléne Westerlund Panke m.fl. s Våld bland barn och ungdomar Gång på gång under de senaste åren har vi i Sverige upprörts över fall av grova våldsdåd bland barn och ungdomar. Detta våld förekommer företrädesvis bland pojkar, men flickor är ofta dess offer. Via TV-medierna har


Utskottsberedning: --1994/95:SoU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se