Ingegerd Wärnersson (S)

Ingegerd Wärnersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-07 – 2002-01-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-06
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 1998-10-20
    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 1998-10-29
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:358 av Wallin, Gunnel (c) 2 maj 2001 tillgång till vård och personal inom hälso- och sjukvården
Interpellationsdebatt 2000/01:354 av Viklund, Margareta (kd) 2 maj 2001 vårdkostnader
Interpellationsdebatt 2000/01:344 av Artin, Murad (v) 2 maj 2001 företagsansvar för mänskliga rättigheter
Interpellationsdebatt 2000/01:334 av Artin, Murad (v) 2 maj 2001 Israel och den palestinska befolkningen

förändringar i läkemedelssubventionen

Interpellation 2000/01:382 av Carlson, Leif (m)

den 10 april Interpellation 2000/01:382 av Leif Carlson m till socialminister Lars Engqvist om förändringar i läkemedelssubventionen Regeringen tillsatte en utredning SOU 2000:86 för att åter göra en översyn av läkemedelssystemet. Bakgrunden till utredningen har bl.a. varit en önskan att få kontroll över den ökande

Inlämnad: 2001-04-10 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: förändringar i läkemedelssubventionen

låsta arvspengar och socialbidrag

Interpellation 2000/01:366 av Enochson, Annelie (kd)

den 5 april Interpellation 2000/01:366 av Annelie Enochson kd till socialminister Lars Engqvist om låsta arvspengar och socialbidrag För inte länge sedan ställde jag en skriftlig fråga till socialministern angående låsta arvspengar kontra socialbidrag fråga 2000/01:936Upphovet till frågan är det faktum att våra olika

Inlämnad: 2001-04-05 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: låsta arvspengar och socialbidrag

tillgång till vård och personal inom hälso- och sjukvården

Interpellation 2000/01:358 av Wallin, Gunnel (c)

den 3 april Interpellation 2000/01:358 av Gunnel Wallin c till socialminister Lars Engqvist om tillgång till vård och personal inom hälso- och sjukvården Det råder stor brist på personal inom hälso- och sjukvården över hela vårt land. Det gäller de flesta kategorier av vårdpersonal och inom många specialiteer. Ute

Inlämnad: 2001-04-04 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: tillgång till vård och personal inom hälso- och sjukvården

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se